Paran Kadar Harca Kartın Esiri Olma

Son günlerde bankacılık sektöründen yükselen seslerin bardağı taşıran son damla olduğunu savunan Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Genel Başkanı Ömer KESER, “Türkiye tüketicisini, etik ve hukuk tanımayan bankacılık sektörüne karşı tepki göstermeye davet ederek “paran kadar harca kartın esiri olma” kampanyasına destek vermeye çağırıyoruz” dedi.

Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Genel Başkanı Ömer KESER’in konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır.


Son on yılın tüketici şikâyetlerinde ilk sıraları kaptırmayan bankacılık sektörü, bozuk siciline her geçen gün yenilerini eklemeye devam etmektedir. İlk zamanlar tüketicilerin yaptığı kayıt dışı ekonomiye son vermek ve tüketicilere güvenli alışveriş sunmak gibi masum düşünceler ile başlatılan plastik kart kullanımı, yüksek faiz oranları, fahiş işlem ücretleri, kart aidatları ve daha birçok uygulama ile adeta tüketicilerin kâbusu haline getirilmiştir. Tüketiciler korku içinde bir sonraki ayın hesap özetini bekler bir hal almıştır.

Özellikle yasal olmadığı ve iadesi yönünde alınan binlerce Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, Tüketici Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına rağmen, kart aidatının ısrarla alınacağı yönünde bankacılık sektöründen gelen sesler adeta korku filmi sahnelerini andırmaktadır. Günümüzde yaşanan ve olağan hale gelen boşanmaların artması, ailelerin dağılması yanında kart borcu nedeniyle intihar ederek hayatına sona veren insan manzaraları dahi bankacılık sektörünü bu hukuk ve etik tanımaz tavrından vazgeçirmemektedir.

Yasal düzenlemeler hiçe sayılarak köşe başlarında dağıtımı yapılmaya devam eden kredi kartları, Türkiye tüketicisi için toplumsal bir yara haline dönüşmüştür.

2007 yılı ve 2008 yılı ilk çeyreği baz alındığında dünya finans sektörünün aksine tarihi kar oranlarına imza atan ülkemiz bankacılık sektörü sivil toplumdan gelen tüm çağrılara rağmen yüksek faiz oranlarından, kart aidatlarından ve fahiş işlem ücretlerinden vaz geçmediği gibi yaptığı işleri meşrulaştırma çalışmalarına devam etmektedir.

Artık kronik bir boyut alan bu toplumsal yaraya el koymanın vakti gelmiştir ve geçmektedir. Bu nedenle Türkiye tüketicisini tepkilerini göstermek amacıyla kredi kartlarını kullanmamaya, iptal ettirmeye ve bu amaçla TÜ-MER tarafından hazırlanan “paran kadar harca kartın esiri olma” kampanyasına destek olmaya davet ediyoruz.

Bu kampanya ile tüketiciler geçmişte olduğu gibi kartsız ve dertsiz güzel bir hayata başlangıç yapma fırsatını tekrar yakalayacaktır.

Ayrıca bu kampanya ile toplumumuz; günümüzde reklam, tanıtım, kampanya vb. enstrümanlarla tetiklenen ve çağımızın vebası haline gelen “tüketim çılgınlığı” hastalığının tedavisine başlayacak; böylece toplumumuzun ana yapıtaşlarından olan “kanaat”i tekrar ana karakteristik özelliklerinden biri haline getirebilecektir.

Bu düşüncelerle kampanyamıza logo olarak, içinde bulunduğumuz durumu en iyi şekilde özetleyeceğine inandığımız ve Karikatürist İlhan NALBANT beyefendinin bu kampanya için özel olarak çizdiği karikatürü tayin ettik.

Kampanya destek vermek isteyen tüm kuruluşlar, örgütler ve tüketicilerimiz, diğer siteler için hazırlanan “banner”lar ve kampanya karikatürüne www.tumer.org/kampanya.php isimli internet sitesinden ulaşabilecekleri gibi görüş ve önerilerini Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir isimli elektronik posta adresi ile paylaşabileceklerdir.

Ömer KESER
Genel Başkan

 

Kampanya Karikatürü orijinal boyutu için Tıklayınız (1)
Kampanya bannerını indirmek için Tıklayınız (1)
Kampanya bannerını indirmek için Tıklayınız (1)
Kampanya Logo - Karikatür indirmek için Tıklayınız (1)