>Anasayfa -> BASIN ODASI> Tüketici Kanunu - TÜ-MER TEMSİLCİLİKLERİ
Şikayetinize uygun dilekçe örneği için e-dilekçe Projesini tıklayınız. Tüketici Mahkemelerine hitaben hazırlanan dilekçe örneklerini bilgisayarlarına indirebilirsiniz. TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ İÇİN TIKLAYIN.
TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ İÇİN TIKLAYIN.
Sizden gelen şikayetlerden her hafta birini seçip sitemizde yayınlıyoruz. Haftanın şikayetini görmek için tıklayınız.
Sivil toplumun baskısı sonuç getirdi

Vakit Gazetesi tarafından ortaya çıkarılan ve ilk olarak Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER'in girişimleri sonucunda Reklam Kuruluna şikayet edilen Efes Pilsen firması geçte olsa özür diledi.

Firma, dağıtmış olduğu bardak altlığındaki reklamda geçen “Biraullah” ifadesi için büyük tepki almıştı.

Özür Yazısının tam metni:

Sayın İlgili,

Son günlerde Efes Pilsen’in promosyon olarak ürettiği bardak altlıkları hakkında eleştirel haberler yayınlanmıştır. Kamuoyunun bu hassas konu hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olması amacıyla açıklamamızı aşağıda bilgilerinize sunuyoruz:

Habere konu bardak altlıkları, 1978 Dünya Kupası döneminde yapılan bir çalışmadan esinlenerek bir anı olarak hazırlanmış malzemelerdir. Bu bardak altlıkları 1978 yılından sonra, yaygın olarak hiçbir zaman ve hiçbir yerde kullanılmamıştır. Dolayısıyla günümüz Türkiyesi’nde hiçbir sivil toplum kuruluşunun bardak altlıklarının kaldırılması için herhangi bir resmi kuruluşa başvurmasını gerektiren bir durum yoktur.

Sınırlı sayıda üretilen bu bardak altlıkları Efes Pilsen tarafından çalışanlarına hediye edilen yılbaşı paketinde yer almıştır.

28 yıl önce hazırlanan tasarım, Dünya Karması’nın “bira” kelimesiyle başlayan çeşitli uluslara mensup hayali isimlerden esinlenerek oluşmuştur. Nitekim bardak altlığında adı geçen Birayevski, Biraienne, Biraviç, Biraçek, Biramann gibi hayali isimler Rus, Fransız, Yugoslav, Çek ve Alman futbolcu adlarını simgelemektedir. 1978 yılında yapılan çalışmadaki hatanın farkına varılmamış, taşıdığı anlam nedeniyle hiçbir tüketici veya uzman şikâyeti de alınmamıştır.

Efes Pilsen, tüm faaliyetlerinde Türk insanının milli ve dini değerlerine saygılı yaklaşmak konusunda büyük özen gösteren bir firmadır. Efes Pilsen olarak kamu vicdanını rahatsız edici bir etki yaratmış olmaktan büyük üzüntü duyduğumuzu ve çalışma ile birlikte bardak altlıklarını bütünüyle yok ettiğimizi kamuoyunun bilgilerine sunuyoruz.

Türk kamuoyunun konuyla ilgili aydınlanması için bu açıklamamızı dikkate alacağınızı ümit ederiz.


Saygılarımızla,
Efes Pilsen

--------------------------------------------
TÜ-MER'den Reklam Kuruluna Şikayet

Efes Pilsen’in bütün insanların kendi markalarını kullandığını anlatmak için dağıttığı bardak altlığındaki reklamda geçen “Biraullah” ifadesinin yankıları sürüyor.

Vakit Gazetesi'nin ortaya çıkardığı skandal üzerine harekete geçen tüketici dernekleri, Efes Pilsen’i Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu Başkanlığı’na şikayet etti. Tüketici Hakları Merkezi Derneği (TÜ-MER) “Kanun ve Yönetmeliğe aykırı reklamın durdurulması ve sorumluların cezalandırılması” talebiyle bakanlığa şikayet dilekçesi verdi. Efes Pilsen, “Dünya karması açıklandı” başlığını kullanarak dünya halklarını temsilen “Birayevski, Biraienne, Biraviç, Biraçek, BİRAULLAH, Biramann, Birao, Birasonn, Don Birantes, Biraing ve Büyük Boy Efes” şeklinde çirkin bir reklam yapmıştı.

“SORUŞTURMA BAŞLATILSIN”
TÜ-MER Genel Başkan Yardımcısı Fatih Dinler“Kanun ve Yönetmeliğe aykırı reklamın durdurulması” istemiyle yaptığı şikayet başvurusunda Efes Pilsen’in hazırladığı reklamın reklam ilkelerine aykırı olduğunu belirtti. İlgili yasal düzenlemelerin hatırlatıldığı dilekçede“Reklam yönetmeliğinde reklamın toplumsal sorumluluk bilinci içinde yapılması gerektiği (5/b); dil, din ırk, mezhep, … kötüleme içeremez, istismar edemez (5/j) hükümleri yer almaktadır. Yine aynı yönetmelikte batıl inançların dahi istismar edilemeyeceği (6/c) hükme bağlanmıştır.” ifadeleri kullanıldı.

“BİRA FAYDALI İÇECEK OLARAK ANLATILIYOR”
Promosyon olarak dağıtılan reklam içerikli bardak altlığında biranın faydalı bir içecek olduğu izlenimi uyandırıldığına dikkat çekilen şikayet delekçesinde “Batıl inançların dahi korunduğu bir ortamda bu ülke insanının % 90’dan fazla oranda kendisine inanç olarak belirlediği bir dinin (İslam dini) istismar edilmesi elbette tahammül sınırlarını zorlar niteliktedir. Adı geçen promosyonda bira kelimesi “Allah” kelimesi ile yan yana kullanılmaktadır:”Biraullah.” Kullanım şeklinden anlaşıldığı kadarıyla bu kampanyayı düzenleyenler işlerine saygı göstermemekte; basiretli bir tüccar gibi hareket etmemektedirler. Eğer birazcık basiretle hareket etmiş olsalardı kullandıkları kelimelerin ne anlama geldiğini en azından konunun uzmanı sayılabilecek Arap dili ya da Osmanlı dili uzmanlarına sorarlardı. Eğer bu bileşik kelimenin ne anlama geldiği bilinmekte ve buna rağmen ısrarla ve tekrarla bu promosyona devam edilmekte ise artık ancak dine yönelik bir hakaretten bahsedilebilir. Bu tavır ise zaten Türk Ceza Kanunu’nda ayrıca cezayı müstelzim bir eylem olarak yerini bulmuştur. Olay bu yönü ile de savcılıklarca incelenmeyi zaruri kılmaktadır.” denildi.

FUTBOL ALKOL REKLAMINA ALET EDİLİYOR
Futbol ile biranın özdeşleştirilmesisin de yanlış olduğuna vurgu yapılan dilekçede şu ifadelere yer verildi; “Toplumsal sorumluluk ilkesiyle zerre kadar alakası olmayan bu promosyonumsu reklamın bir an önce durdurulması hem mevcut toplumun inancı ile dalga geçilmesini önleyecek hem de sağlam kafalı ve sağlam vücutlu yeni nesillerin yetişmesinin önündeki engeli kaldıracaktır. Söz konusu reklamın incelenerek durdurulması ya da düzeltilmesi, yayından kaldırılması ve sorumlularının cezalandırılmasını saygılarımla arz ve talep ederim.”

SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI
REKLAM KURULU BAŞKANLIĞI’NA
ANKARA

ŞİKAYET EDEN :
Tüketici Hakları Merkezi Derneği Adına Genel Başkan Yardımcısı Fatih DİNLER Fevziçakmak Mah. İstanbul Cad. No:3 Kat:5 Esenler –İSTANBUL
TEL. (212) 611.10.00 – FAKS(212) 568.04.12
www.tuketicimerkezi.org–tuketici@tuketicimerkezi.org

ŞİKAYET EDİLEN :
EFES PAZARLAMA VE DAĞITIM TİC.A.Ş.
Adres: Esentepe Mah. Anadolu Cad. No:3 Kartal 81440 İstanbul–Türkiye Tel: 4443337
E-posta: efes@efespilsen.com.tr

ŞİKAYET KONUSU :
Kanun ve Yönetmeliğe aykırı reklamın durdurulması.


AÇIKLAMALAR :
1. EFES PİLSEN Marka Bira içeceğinin satın alınmasından dolayı promosyon olarak verilen bardak altlığı üzerinde yapılan reklam yasada belirtilen reklam ilkelerine aykırılıklar içermektedir. Şöyle ki;

2. Bahsi geçen promosyon olarak dağıtılan reklam içerikli bardak altlığında biranın evrensel kabul görmüş faydalı bir içecek olduğu izlenimi uyandırılmaya çalışılmıştır. Her şeyden evvel bira alkol ihtiva etmektedir ve alkollü içeceklerden sayılmaktadır.

3. Reklam yönetmeliğinde reklamın toplumsal sorumluluk bilinci içinde yapılması gerektiği (5/b); dil, din ırk, mezhep, … kötüleme içeremez, istismar edemez (5/j) hükümleri yer almaktadır. Yine aynı yönetmelikte batıl inançların dahi istismar edilemeyeceği (6/c) hükme bağlanmıştır.

4. Batıl inançların dahi korunduğu bir ortamda bu ülke insanının % 90’dan fazla oranda kendisine inanç olarak belirlediği bir dinin (İslam dini) istismar edilmesi elbette tahammül sınırlarını zorlar niteliktedir.

5. Adı geçen promosyonda bira kelimesi “Allah” kelimesi ile yan yana kullanılmaktadır:”Biraullah.” Kullanım şeklinden anlaşıldığı kadarıyla bu kampanyayı düzenleyenler işlerine saygı göstermemekte; basiretli bir tüccar gibi hareket etmemektedirler. Eğer birazcık basiretle hareket etmiş olsalardı kullandıkları kelimelerin ne anlama geldiğini en azından konunun uzmanı sayılabilecek Arap dili ya da Osmanlı dili uzmanlarına sorarlardı.

6. Eğer bu bileşik kelimenin ne anlama geldiği bilinmekte ve buna rağmen ısrarla ve tekrarla bu promosyona devam edilmekte ise artık ancak dine yönelik bir hakaretten bahsedilebilir. Bu tavır ise zaten Türk Ceza Kanunu’nda ayrıca cezayı müstelzim bir eylem olarak yerini bulmuştur. Olay bu yönü ile de savcılıklarca incelenmeyi zaruri kılmaktadır.

7. Öte yandan günümüzde çocukların en çok ilgi duydukları sportif alan futboldur. Bu bardak altlıklarında ise futbol ile bira özdeşleştirilmeye çalışılmaktadır. Bardak altlarının ebeveynlerce ilaç gibi çocuklardan uzak tutulması gereken “zararlı” maddelerden bir tanesi olarak algılanacağının düşünülmesi çok safça bir yaklaşım olur. Haliyle çocukların bu bardak altlarına rahatlıkla ulaşabilecekleri hattâ bunlara oyunlarında birer figüran olarak yer verebilecekleri de izahtan varestedir.

8. Muhakeme yetileri yetişkinlerden farklı olan çocukların futbolla birayı özdeşleştirmelerine vesile olabilecek bu tür promosyonlar kabul edilemez.
9. Sigaranın dahi zararlı etkilerinden dolayı çocuklara satılmasının yasak olduğu ülkemizde alkôllü bir içecek olan biranın çocuklara sevdirilmesi için bir yarışma düzenlense bundan daha iyi bir kampanya bulunamazdı.

10. Yukarıda kısaca izah edildiği üzere toplumsal sorumluluk ilkesiyle zerre kadar alakası olmayan bu promosyonumsu reklamın bir an önce durdurulması hem mevcut toplumun inancı ile dalga geçilmesini önleyecek hem de sağlam kafalı ve sağlam vücutlu yeni nesillerin yetişmesinin önündeki engeli kaldıracaktır.


Netice-i Talep : Söz konusu reklamın incelenerek durdurulması ya da düzeltilmesi, yayından kaldırılması ve sorumlularının cezalandırılmasını saygılarımla arz ve talep ederim. 09/01/2006
Fatih DİNLER
Tüketici Hakları Merkezi Derneği Adına
Genel Başkan Yardımcısı

Bu haber 5.134 kez okundu...19/12/2008 - Tüketici Örgütleri Federasyonu Kuruldu
02/12/2008 - ADSL için telefon mecburiyetine son
13/11/2008 - Tüketici Örgütlerinden doğalgaz zam’ ına dava
10/11/2008 - TÜ-MER Sağlıkla oynayan katildir
07/11/2008 - modern tefecilerden kontör kredisi!
04/11/2008 - tüketici örgütlerinden ortak açıklama
01/11/2008 - Sabit ücrete karşı yasal düzenleme şart
21/10/2008 - Cipslere sağlığa zararlı ibaresi yazılmadır
16/10/2008 - TELSİM’in “borcum bitsin”i bir aldatmaca mı?
04/10/2008 - Uluslararası panel sona erdi
23/09/2008 - Tüketiciler bilgilendirilmelidir
20/09/2008 - Komisyon çalışmalarını sürdüryor
17/09/2008 - Yavaş indirim yapan istasyondan alma
03/09/2008 - Van ve Nevşehir’de suç duyurusu
22/08/2008 - Milyonlarca çocuğu bekleyen tehlike
02/08/2008 - Paran Kadar Harca Kartın Esiri Olma
22/07/2008 - İzmir tüketicisinden suç duyurusu
07/07/2008 - Kot taşlama atölyelerine dair
07/07/2008 - Ortak Akıl Hareketi'ne TÜ-MER den Destek
30/05/2008 - Tüketiciye aba altından sopa
28/05/2008 - AB Projesi Değerlendirme Toplantısı yapıldı
28/04/2008 - Geçmiş kart aidatına da iade kararı
15/04/2008 - Vurguncuyu ihbar et!
11/04/2008 - vurgunculara fırsat vermeyelim
08/04/2008 - tüketici kanunu değişikliğine sahip çıkalım
05/04/2008 - Genel Başkan, ATV'nin konuğu oldu
03/04/2008 - Reklam Kurulu'ndan Pepsi'ye Ceza
19/03/2008 - TÜ-MER'in AVM Raporu Ses getirdi
15/03/2008 - tüketici kanunu değişiyor
13/03/2008 - Telekom’un peşini bırakmıyoruz
12/03/2008 - ucuz etin yahnisi yavan olur
11/03/2008 - jest değil hak istiyoruz
05/03/2008 - bilgisayar alırken mağdur olmayın
22/02/2008 - bankalar neden çok kâr ediyor?
19/02/2008 - GSM firmaları müşterilerine "ayıp" ediyor
17/02/2008 - TÜ-MER uyardı, Pepsi Özür diledi
16/02/2008 - TÜ-MER’den Danimarka tüketicisine çağrı
13/02/2008 - TÜ-MER: BUNUN ADI AYIRIMCILIK
11/02/2008 - internet -ATM dolandırıcılığına karşı dikkat
09/02/2008 - internette alışveriş yaparken mağdur olmayın!
05/02/2008 - Türk insanı kobay olarak kullanılamaz
04/02/2008 - Projeye start verildi
31/01/2008 - Av. Hüsnü TUNAnın yanındayız
30/01/2008 - banka kartı kullanıcısı tüketiciler Dikkat!
29/01/2008 - Telekom; Hakem Heyetlerini tanımıyor mu?
18/01/2008 - Turkcell'den Mektup Var
17/01/2008 - Elektronik sigaralar iade edilebilir.
12/01/2008 - Cepteki reklamlar "yeter" dedirtti
15/12/2007 - alışveriş merkezleri raporu açıklandı
06/12/2007 - Telekom, tüketici hakkının farkına vardı
06/12/2007 - Kredi kartın mı var, derdin var!
04/12/2007 - TÜ-MER: Bankanın bahanesi kalmadı
30/11/2007 - TÜ-MER Yeni yerine taşındı.
28/11/2007 - bankalar birliğinden antidemokratik heyet
14/11/2007 - Alışveriş merkezleri mercek altında
10/11/2007 - Telekom, grevi tüketiciye fatura edemez
25/10/2007 - İndirimli satışlara yeni düzenleme
18/10/2007 - tüketici haklarının takipçisiyiz
11/10/2007 - İstanbul'daki su zammına TÜ-MER'den tepki
10/10/2007 - Çalınan çantadan mağaza sorumlu
03/10/2007 - Tüketicinin tazminat zaferi
26/09/2007 - Kampanya izdihamına TÜMER tepkisi
19/09/2007 - Haksız kira artışının faturası vatandaşa
12/09/2007 - Tüketiciye eziyet çektirmeyin
04/09/2007 - Şarbona karşı; bilinçli tüketici
18/08/2007 - Çin malı oyuncaklar toplatılıyor
10/08/2007 - Şap hastalığına karşı dikkat
06/08/2007 - Bakanlık ruhsatlı suların listesini açıkladı
06/08/2007 - Şirket, arızalı otoyu geri almak zorunda
01/08/2007 - su denetimleri arttırılsın
29/07/2007 - standart dışı satanlar teşhir edilsin
03/07/2007 - Susuzluk felaket olmasın
03/07/2007 - klima tüketiciyi terletiyor
26/06/2007 - Tüketiciler seçim beyannamelerini inceliyor
13/06/2007 - Ayıplı çıkan mala kredi veren banka sorumlu
11/06/2007 - TÜ-MER: Türk Telekom tehditkar
07/06/2007 - K.D.V. İndirimi Gizli Zam Olmasın !
06/06/2007 - ADSL'de tüketiciyi yanıltma iddiası
02/06/2007 - Tüketiciler siyasi partileri uyarıyor
01/06/2007 - Kapıdan satıcılar nasıl dolandırıyor?
23/05/2007 - Tüketici Örgütlerinin Ortak Basın Açıklaması
18/05/2007 - Kredi kartında tüketici zaferi
27/04/2007 - Ekranlardaki çirkinliğin dozu artıyor
25/04/2007 - Vatandaşa yarışma oyunu
18/04/2007 - Kantinlerde kola ve cips satışına kısıtlama
13/04/2007 - TÜ-MER'e teşekkür plaketi
13/04/2007 - Kart aidatında Genel Müdürlük engeli
29/03/2007 - Sanal Banka Mağdurlarına Müjde
19/03/2007 - TÜ-MER’den yurt genelinde 10 temsilcilik
18/03/2007 - Hamburger, Kola Girmesin Okula!
15/03/2007 - 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü
14/03/2007 - TÜ-MER Ailesi Bir Arada
02/03/2007 - Okul Kantinleri için sefer tası hareketi
20/02/2007 - Beyaz eşya alırken dikkat etmeniz gereken 10
09/02/2007 - bankaların kart bedeline tarihi bir karar
28/01/2007 - tüketici hakkını arıyor
25/01/2007 - bankalar promosyon bedellerini tahsil ediyor
24/01/2007 - her an kapınızı çalabilir
23/01/2007 - otobüslerde cep telefonu karmaşası
15/01/2007 - TV NET'te Tüketici Saati devam ediyor
12/01/2007 - Mağazalar istediği gibi indiremeyecek
28/12/2006 - Kapıdan satışların yerine cep şikâtyeleri
22/12/2006 - Tüketici kazandı, Telekom kaybetti!
20/12/2006 - Kurbanlık hayvan alırken dikkat!
09/12/2006 - Tüketicinin talebi önemlidir
05/12/2006 - İnternette Smile ADSL kaosu
05/12/2006 - Hatalı BMW'yi değiştirmenin adı 'jest' oldu
30/11/2006 - Kartzedenin zaferi
27/11/2006 - Gazlı içecekler sağlığa zararlı mı?
21/11/2006 - Tüketiciler mahkemeye gidecek
21/11/2006 - Dikkat! Yarışma değil, para tuzağı
21/11/2006 - Sözde yarışma programları kaldırılsın
01/11/2006 - Reklamı yanıltıcı olan ürünler Ayıplıdır
19/10/2006 - Tüketici Saati ATR Televizyonunda
18/10/2006 - Fransa'yı "Boykota Devam" çağrısı
29/09/2006 - McDonald's ve Burger King'e dava
29/09/2006 - Türkçe kılavuzu olmayan firmaya ceza
31/08/2006 - TÜ-MER, ATR Televizyonun konuğu oldu
28/08/2006 - Elektrik kesen şirket, tazminat ödeyecek
14/08/2006 - ATM’lerdeki gizli komisyona dikkat
08/08/2006 - Klonlu telefon, ayıplı maldır.
31/07/2006 - ORTADOĞU’DAKİ SORUN İSRAİL SORUNUDUR
17/07/2006 - TÜ-MER'in ısrarlı takibi sonuç verdi
17/07/2006 - Tatilci, otellerden dertli
07/07/2006 - Döviz Gider Zammı Kalır
05/07/2006 - tüketicinin sabrı taşıyor
17/06/2006 - Kredi kartında faiz artışının sırrı
07/06/2006 - Bakan hakkında suç duyurusu
30/05/2006 - Acı itiraf: zehirli ürün yediriyorlar
21/05/2006 - Huzurumuz ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur
04/05/2006 - Zehirli varilleriniz sizin olsun!
03/05/2006 - ‘Fatura Ödeme Merkezi’ halkı dolandırdı
12/04/2006 - Kartta Ali Cengiz oyunu
09/04/2006 - TÜ-MER Kongresi Sonuçlandı
15/03/2006 - Dünya Tüketiciler Günü Kutlandı
14/03/2006 - Sonsayfa.com'dan Tüketici Köşesi
06/03/2006 - Kartzedelere uyarı: 60 günü beklemeyin
02/03/2006 - İhtarnameler TÜ-MER’den
01/03/2006 - Kredi Kartları Yasası Yürürlükte
26/02/2006 - Okul ve Camilere baz istasyonu kurma yasağı
24/02/2006 - Kredi Kartları Yasası Çözüm olacak mı?
22/02/2006 - Kredi Kartları Vebalinin Altında Kalmayın
22/02/2006 - Reklam Kurulu'ndan Efes'e Ceza
20/02/2006 - Kredi kartları can almaya devam ediyor
14/02/2006 - Sevgililer Günü ÖZEL
05/02/2006 - Türkiye tüketicisi harekete geçiyor
02/02/2006 - TÜ-MER Boykota hazırlanıyor.
29/01/2006 - 4 bin şikâyet 200 bin ziyaretçi
29/01/2006 - İGDAŞ yakılmayan gazın ücretini tahsil ediyor
28/01/2006 - Tüketici Web-Tv çekimleri yapıldı.
23/01/2006 - OGS ve KGS'li araçların geçmesi çözüm olur mu
21/01/2006 - Sayın Pektaş Kamuoyunu yanıltmaktadır
11/01/2006 - Sivil toplumun baskısı sonuç getirdi
10/01/2006 - Tepki alan fatura ödeme merkezleri, çığ gibi
07/01/2006 - Gişeler kalkacak, trafik akacak
02/01/2006 - AB kriterlerine dolandırıcılar da uydu!
25/12/2005 - “tüketici web-tv” yayına başladı.
09/12/2005 - Cep-kriz masası kuruldu
04/12/2005 - Kayıtdışı Telefonlar, kayıt altına
04/12/2005 - TÜ-MER iç eğitim çalışmalarına başladı
30/11/2005 - Gıda Standardı tartışmaları devam ediyor
29/11/2005 - Kredi kartları yasası mecliste.
21/11/2005 - ST֒nün başkana tanıdığı krallık
16/11/2005 - Bilgilenmek evrensel tüketici hakkıdır
15/11/2005 - İTO'dan anlamlı toplantı
06/11/2005 - Belediye otobüsünde telefon kavgası boşuna
21/10/2005 - Ramazan'da tüketici hakları konuşuldu
09/10/2005 - TÜ-MER'e Teşekkür Plaketi
28/09/2005 - Krizin adı: Kredi Kartları
04/09/2005 - Bankalardan kefile gizli tuzak
17/08/2005 - Yargıtay kararları olumlu
16/08/2005 - Alışveriş merkezine tazminat cezası
07/08/2005 - Mağdur Tüketici Yalnız Değil
01/08/2005 - Tüketiyoruz Ama Bilinçsiz
31/07/2005 - Mağdur tüketiciye broşürle çağrı
24/07/2005 - Soyulan aracın zararını otoparkçı ödeyecek
19/07/2005 - Alo Şikayet Hattı
05/07/2005 - Haber1'den dev adım!
03/07/2005 - Tatil yerini beğenmeyen vazgeçebilecek
01/07/2005 - Sonsayfa.com'dan TÜ-MER'e Büyük Destek
29/06/2005 - TÜ-MER ses getirdi
26/06/2005 - Asgari Ödeme Tuzağı!
22/06/2005 - Çocuklara kumar tuzağı!..
19/06/2005 - TÜ-MER İnternette lider
19/06/2005 - Tüketiciden online şikayet dönemi
15/06/2005 - Reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?
08/06/2005 - Bize sinek vız gelir
31/05/2005 - Veliler bağışa zorlanmayacak
29/05/2005 - Bankalar tüketiciyi soyuyor!..
23/05/2005 - Festivalde TÜ-MER Standına Büyük İlgi
23/05/2005 - Pompalı soygun
18/05/2005 - TRT' de tüketici hakları konuşuldu
15/05/2005 - Tatiliniz zehir olmasın
09/05/2005 - Fatura kuyruğuna korsan çözüm
20/04/2005 - TÜ-MER Yeni Stratejiler Belirliyor
10/04/2005 - 1 YTL’lik cep vergisine tepki.
01/04/2005 - TÜ-MER Anadoluya Seslendi
22/03/2005 - TÜ-MER’e “Tüketici Oscarı”
16/03/2005 - Dünya Tüketiciler Günü Kutlandı.
07/03/2005 - TÜ-MER 1 Yaşında.
22/02/2005 - TÜ-MER'i 6 Mart heyecanı sardı...
16/01/2005 - e-tüketici ve e-dilekçe rekora koşuyor.
04/01/2005 - Bilgilen Kampanyasının Tanıtımı Yapıldı
02/01/2005 - Hak Aramayan Kimse Kalmayacak
07/12/2004 - İletişimde Tehlike Çanları Çalıyor
26/11/2004 - Tüketicilerin Donkişot'ları Akistanbul'da
12/11/2004 - Etiketsiz Firmadan Alışveriş Yapmayın
05/11/2004 - TÜ-MER, Kanal 6 İftar Saati'inin Konuğu Oldu
02/11/2004 - Zorunlu Bağış Çileden Çıkartıyor
10/10/2004 - Marmara FM'de Tümer Rüzgarı Esti
27/09/2004 - Tüketici Mahkemeleri Levent'de Hizmete Girdi
15/08/2004 - TÜ-MER Beyoğlu Savcılığı'nda İfade Verdi
01/08/2004 - Tüketici Hakları Merkezi Moral FM'deydi
09/07/2004 - Peugeot Mağdurları Buluştu
08/07/2004 - Telekom (zamlı) indirim yaptı.
07/07/2004 - E-Tüketici hayata geçti.
15/06/2004 - Sivil toplum istedi, mahkeme kuruldu…
20/05/2004 - Etiketinde “Transgenik ürün” yazılsın.
07/05/2004 - Geciken adalet, adalet değildir!
10/04/2004 - “muhtelif ilavenin” peşini bırakmıyoruz.
18/03/2004 - müstehcenlik meşrulaştırılıyor mu?
11/03/2004 - “bayrak ve afiş yarışına hayır…”
16/02/2004 - İGDAŞ’ın yetki verdiği firmalar, yetkilerini
09/02/2004 - Konutlar için garanti belgesi zorunluluğu
03/02/2004 - Ayıplı hizmetin bedeli iade edilsin.
30/01/2004 - Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Kuruldu


Alışveriş Merkezleri Raporu'nu Tablo olarak görmek için tıklayınız...
(Not : Dosya indirme süresi bağlantı hızınıza göre değişiklik gösterebilir.)

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TASARISI TASLAĞI için Tıklayıntıklayınız...
Yıllık Kart Aidatı Online Dilekçe'si için tıklayınız...
Yıllık Kart Aidatı Emsal Kararı için tıklayınız. (1)
Yıllık Kart Aidatı Emsal Kararı için tıklayınız. (2)
Tüm videoları izlemek için tıklayınız...
TÜKETİCİ WEB-TV Pirinç Boykotu - NTV ve STV Ana Haber

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/tumerorg/public_html/sag.php on line 179
Diğer tüm basın açıklamalarını görmek için tıklayınız...


TÜ-MER / TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ

E-Mail:tuketici@tuketicimerkezi.org
www.tumer.org
www.tuketicimerkezi.org

LÜTFEN DİKKAT: Basın Mensupları, derneğimizle irtibata geçmek için burayı tıklayınız.

TÜ-MER Ailesine Üye Olmak İster misiniz?
Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER'e üye olmak için buraya tıklayarak bilgisayarınıza indireceğiniz Word dosyasını bize ulaştırabilirsiniz. Ayryca derneğimizin tüzüğüne ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüketicinin Sesi


Tatilde bari mağdur edilmeyelim.
Bayram Çiğdem www.haberkenti.com

 
 
   
 
TÜ-MER / TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ
İstanbul Cad. Taşkınlar İş Merkezi No:3 Kat:5 Dörtyol Meydanı Esenler / İSTANBUL
TEL: (212) 611.10.00 - FAX: (212) 568.04.12       tuketici@tuketicimerkezi.org
 
eXTReMe Tracker