>Anasayfa -> BASIN ODASI> Tüketici Kanunu - TÜ-MER TEMSİLCİLİKLERİ
Şikayetinize uygun dilekçe örneği için e-dilekçe Projesini tıklayınız. Tüketici Mahkemelerine hitaben hazırlanan dilekçe örneklerini bilgisayarlarına indirebilirsiniz. TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ İÇİN TIKLAYIN.
TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ İÇİN TIKLAYIN.
Sizden gelen şikayetlerden her hafta birini seçip sitemizde yayınlıyoruz. Haftanın şikayetini görmek için tıklayınız.
Kredi kartın mı var, derdin var!

Kredi kartı müşterileri bankaların 'ayak oyunlarına' gelmemek için çok dikkatli olmak ve sözleşmeyi satır satır okumak zorunda... Okumayanın başına bakın ne gelebiliyor? Haber7.com'da TÜ-MER katkıları ile hazırlanan haberi sizlerle paylaşıyoruz.

Yeni bankacılık kanununa göre kredi kartının aylık limitinin atırımının bile müşteriye sorulmadan yapılmaması gerekirken, Yapı ve Kredi Bankası tüm müşterilerine ikinci bir kredi kartı göndermeye başladı. Üstelik yeni kanun, gayet açık bir şekilde, müşterinin talebi dışında kredi kartı hazırlamayı yasakladığı halde...

KREDİ KARTLARI KANUNU NE DER?

5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununa göre "Kart çıkaran kuruluşlar, talepte bulunmayan veya sözleşme imzalamayan kişiler adına hiçbir şekil ve surette kart veremezler." denilmektedir.

Yapı ve Kredi Bankası ise, tam bir oldu bitti ile, müşterilerine kart gönderiyor. Bunu yaparken 'müşterisini ödüllendiriyormuş' süsü veren banka, kanunen sorumluluğu olmasına rağmen müşteriye sormuyor, bütün kararlarıı tek taraflı alıyor ve uyguluyor.

BANKA İKİNCİ KREDİ KARTINI MÜŞTERİSİNE NASIL GÖNDERİYOR?
Müşterisine bir mektupla ön bildirim yapan banka, müşiterisine ikinci bir Worlcard sahibi olma olnağı tanıdıklarını ve kendisi için özel hazırlanan ikinci kredi kartının çok kısa bir süre sonra eline geçeceğini duyuruyor.

Banka tarafından müşteriye gönderilen bu yazıdaki ifadelerden de açık bir şekilde anlaşıldığı gibi banka müşteriye danışmadan kartı hazırlamış ve kargoya vermiştir.

İkinci Worldcard'ın 'müşterilere sunduğu kolaylıklar'dan bahsedilirken de yine ilgili kanuna aykırı hareket edilmeye devam ediliyor.

* Farklı hesap kesim tarihi!
Hesap kesim tarihinin farklı olması demek bankanın müşterisi adına ikinci bir kredi kartı hesabı açmış olması demektir. Gelen ikinci kredi kartının üzerindeki numaraya bakıldığında müşteri kodunun aynı, kredi kartı numarasının farklı olduğu görülecektir. Bunun yanında iki farklı hesap özetini ve hesabı kontrol etme zorunluluğu ortaya çıkacaktır. Gününde yapılamayan ödemeler ve faiz yüklenen müşteri her zaman bankanın işine gelir. Üstelik ayın sonunu zor getiren 'ortadirek' tabir edilen müşterilerin ödeme zorluğu yaşayacağı da bir diğer dikkate alınması gereken konudur.

* Daha fazla limit!
İkinci Worldcard'a mevcut Worldcard'ın sahip olduğu kadar limit imkanı tanıyan banka müşterisine 'kesintisiz alışveriş keyfi' yaşattığını iddia etmektedir.

Zaten aylık kazancının bir kaç katı olan ve aşırı yüksek olduğu çok defa gündeme gelen kredi kartlarının limitleri, ödeme güçlüğü çeken müşteri için daha çok borçlanma ortamı yaratmak demek olacaktır.

* Ücretsiz!
Banka, şu an kullandığınız Worldcard'ınızı kullanıma kapatmadığınız sürece bu kartınız için kart ücreti ödemeyeceğinizi de taahhüt etmektedir.

Pek çok müşterinin bu ücreti geri almak için paranın peşine düştüğünü düşünürsek bu yukarıdaki ibare müşterinin hoşuna gideceği bir durumdur. Ancak kredi kartınızın elinize ulaştığı anda aldığınız ikinci zarftaki üyelik sözleşmesi hiç de öyle dememektedir. Üyelik sözleşmesinde banka kart ücreti alınacağından bahsetmektedir.

İşte o kısım:
"Kart Ücreti: Kartlarının verileceği ilk yıl da dahil olmak üzere, KART'ların kullanımda olduğu her yıl VVorldcard için 30 YL, VVorld Gold Club için 40 YTL, VVorld Platinum Club için 50 YTL, VVorld Crystal Club için 300 YTL, VVorld Travel Club için 50 .YTL (Seyahat Program ücreti dahil), VVorld Play Club için 40 YTL (Genç Çalışan Programı ücreti dahil), Fenerbahçe VVorldcard için 20 YTL, Fenerbahçe VVorldgold için 30 YTLJenerbahçe VVorldplatinum için 50 YTL'dır.

Ek Kart Ücreti: Ek kartların her biri için, ve ilk yıl da dahil olmak üzere her yıl VVorldcard için 10 YTLVVorid Gold Club için 10 YTL, VVorld Platinum Club için 10 YTL, VVorld Crystal Club için 50..YÎL,.,World Travel Club için 10 YTL, VVorld Play Club için 10 YTL'dır."

Buradan da açık bir şekilde anlaşılacağı gibi bankanın sözleşmesine göre kart ücreti vardır. Banka burada da kanuna aykırı hareket etmektedir. Tüketici lehine sonuçlanan onlarca mahkeme kararına rağmen, banka müşterilerinden kart aidatı kesmektedir. Kredi kartlarının banka tarafından gönderilen hesap özetlerine eklenen veya banka hesaplarından müşteriye sorulmadan kesilen ücretleri geri almak için uğraşmak gerektiğinden, bu ücretler haksız bir şekilde kesilmeye devam edilmektedir.

Ayrıca bilgi almak için aradığımız Yapı ve Kredi Bankası müşteri temsilcilerinden, ikinci kredi kartı olarak gönderilen kartlardan 1 yıldan sonra üyelik ücreti alınacağını öğreniyoruz.

İNSANI ŞAŞKINA ÇEVİREN GÜVENLİK ZAAFI
Bununla beraber, kredi kartlarının müşteriye ulaştırılması sırasında yaşanan güvenlik zaafının da sorgulanması gereken bir başka konuydu. Kredi kartlarının içinde bulunduğu zarfta gönderilen üyelik sözleşmesi zarfı getiren kurye görevlisi tarafından doldurulmaktadır. Banka çalışanı olmamasına rağmen üçüncü bir şahıs müşterinin bütün özel bilgilerini (kimlik bilgileri, anne kızlık soyadı telefon ve adres bilgileri, kredi kartının limiti vs....) öğrenmektedir.

Kanuna göre bu bilgilerin üçüncü şahıslarla paylaşılması suçtur ve banka sistemin güvenliğini sağlamakla yükümlüdür.

İşte ilgili kanundaki çok açık şekilde ifade edilen ibareler:

"Üye işyerleri, kartın kullanımı sonucunda kart ve kart hamili ile ilgili edindikleri bilgileri, kanunla yetkili kılınan kişi, kurum ve kuruluşlar hariç olmak üzere kart hamilinin yazılı rızasını almadan başkasına açıklayamaz, saklayamaz ve kopyalayamaz. Üye işyerleri, kart bilgilerini üye işyeri anlaşması yaptığı kuruluş dışındaki şahıs veya kuruluşlarla paylaşamaz, satamaz, satın alamaz ve takas edemez. Üye işyeri anlaşması yapan kuruluşlar, bu fıkranın uygulanmasını gözetmekle yükümlüdür.

Kart çıkaran kuruluşlar, edindikleri kişisel bilgileri gizli tutmak, kendi hizmetlerinin pazarlanması dışında başka amaçlarla kullanmamak ve kanunla yetkili kılınan kişi, kurum ve kuruluşlar dışında kalanların bu bilgilere ulaşmasını engellemek amacıyla gereken önlemleri almakla yükümlüdür."

İkinci kredi kartının teslimi sırasında imzalatılan evraklarla ilgili teyit almak için 444 0 444'ü ararken aynı bilgilerle sorgulamadan geçirildiğimizde, kredi kartları gizliliği açısından sakınca doğuracak, ne büyük bir güvenlik zaafıyla karşı karşıya olduğumuza bizzat şahit olduk.

Bu bilgilerin neden kurye görevlisi tarafından doldurulduğunu ve üçüncü bir şahıs tarafından öğrenilmesinde bankanın neden sakınca görmediğini sorduğumuzda ise yetkililerden sadece, "Bankamızın uygulaması böyle" cevabı aldık.

TÜKETİCİLERE ÖNEMLİ UYARI

Konu ile ilgili Tüketici Derneklerine benzer şikayetlerin gelip gelmediğini öğrenmek için Tüketici Hakları Merkezi (TÜMER) Başkanı Ömer Keser'i aradık.

Karşılaştığımız durumu anlattığımız TÜMER Başkanı Keser, bankanın yasaları hiçe saydığını ve açık bir şekilde suç işlediği yönünde görüş bildirdi.

Keser'in tüketicilere bazı uyarıları vardı:

Müşterileri kendi talepleri dışında hazırlanan ve kurye ile adreslerine ulaştırılan kartları kesinlikle kabul etmemeleri konusunda uyaran Keser, üyelik sözleşmelerinin de hiç bir şekilde imzalanmamasını istedi.

Ayrıca kart ücreti adı altında müşteriden alınan ücretlere dikkat çeken Keser, sonuçlanan ve banka müşterileri açısından emsal teşkil edecek davaları hatırlatırken, müşterilerden yasal olmayan bu paraları ödenmemeleri gerektiğini söyledi.

Keser, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yetkililerinin bu tür yasaya aykırı uygulamalara müsaade etmemesi gerektiğini de söyledi.

http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=285012

'Kart aidatının bahanesi kalmadı'

Kredi kartı aidatları konusunda art arda gelen mahkeme kararlarını değerlendiren Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Genel Başkanı Ömer KESER, “bankaların kart aidatını meşrulaştırmak için göstermiş olduğu gerekçeler gerçeği yansıtmamaktadır” dedi

Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Genel Başkanı Ömer KESER’in konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır.

Ankara’nın Polatlı ilçesinde ikamet eden bir tüketicinin kart aidatının iptali için başlatmış olduğu hukuk mücadelesi zafer ile sonuçlanmıştır. Tüketici Mahkemesi Sıfatı ile hizmet veren Polatlı Asliye 1. Hukuk Mahkemesi’nin kararı, kart aidatı konusunda kamuoyu oluşturmak isteyen ve çeşitli bahaneler öne süren bankacılık sektörünün gerekçelerini boşa çıkarmıştır.

Cuma AYGÜN isimli tüketici 30,00 YTL’lik kart aidatının iptali için müracaat ettiği Polatlı İlçesi Tüketici Sorunları Hakem Heyeti, “yılık ücretin açık olarak belirtilmediği” gerekçesi ile tüketiciyi haklı bulmuş, bunun üzerine banka, heyet kararın iptali için tüketici mahkemesine dava açmıştır.

Tüketici Mahkemesi Sıfatı ile Polatlı Asliye 1. Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava neticesinde, Cuma AYGÜN isimli tüketici haklı görülerek banka tarafından haksız alınan kart aidatının yasal faizi ile iade edilmesine karar verilmiştir.

Mahkeme kararı uzun süredir tartışmaları süren kart aidatı konusuyla ilgili bankaların tüm gerekçelerini boşa çıkarmıştır. Bankacılık sektörü kart aidatı alma gerekçesini; kart basım ücretleri, posta masrafları ve her ay tüketiciye gönderilen ekstrelerin oluşturduğu masrafların bedeli olarak göstermekteydi.

Tüketici Mahkemesi Sıfatı ile hizmet veren Polatlı Asliye 1. Hukuk Mahkemesi’nin kararında; “Yasanın amacı tüketicileri korumaktır. Bankaca kredi kartı üyelik ücreti talep edilmesinin tatminkar bir açıklaması da yapılmış değildir. Tüketici kredi kartını kullanmak suretiyle bankanın sağladığı birçok kolaylıktan yararlanmakta ise de bankada bunun karşılığında tüketiciye kredi kartını kullandırarak mal ve ürün satan kişi, kurum veya kuruluşlardan belli ölçüde ekonomik yarar sağlanmaktadır. şeklinde ifade edilerek bankacılık sektörünün kart aidatı konusunda öne sürdüğü bahanelerin gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkarmaktadır.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nu (BDDK) göreve çağırıyoruz. Bu kararlar ışığında haksızlığı bir kez daha ispatlanan kart aidatı konusunda bir düzenleme yapılarak tüketicinin mağdur edilmesinin önüne geçiniz.

Ömer KESER
Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER
Genel Başkanı

Bu haber 5.175 kez okundu...19/12/2008 - Tüketici Örgütleri Federasyonu Kuruldu
02/12/2008 - ADSL için telefon mecburiyetine son
13/11/2008 - Tüketici Örgütlerinden doğalgaz zam’ ına dava
10/11/2008 - TÜ-MER Sağlıkla oynayan katildir
07/11/2008 - modern tefecilerden kontör kredisi!
04/11/2008 - tüketici örgütlerinden ortak açıklama
01/11/2008 - Sabit ücrete karşı yasal düzenleme şart
21/10/2008 - Cipslere sağlığa zararlı ibaresi yazılmadır
16/10/2008 - TELSİM’in “borcum bitsin”i bir aldatmaca mı?
04/10/2008 - Uluslararası panel sona erdi
23/09/2008 - Tüketiciler bilgilendirilmelidir
20/09/2008 - Komisyon çalışmalarını sürdüryor
17/09/2008 - Yavaş indirim yapan istasyondan alma
03/09/2008 - Van ve Nevşehir’de suç duyurusu
22/08/2008 - Milyonlarca çocuğu bekleyen tehlike
02/08/2008 - Paran Kadar Harca Kartın Esiri Olma
22/07/2008 - İzmir tüketicisinden suç duyurusu
07/07/2008 - Kot taşlama atölyelerine dair
07/07/2008 - Ortak Akıl Hareketi'ne TÜ-MER den Destek
30/05/2008 - Tüketiciye aba altından sopa
28/05/2008 - AB Projesi Değerlendirme Toplantısı yapıldı
28/04/2008 - Geçmiş kart aidatına da iade kararı
15/04/2008 - Vurguncuyu ihbar et!
11/04/2008 - vurgunculara fırsat vermeyelim
08/04/2008 - tüketici kanunu değişikliğine sahip çıkalım
05/04/2008 - Genel Başkan, ATV'nin konuğu oldu
03/04/2008 - Reklam Kurulu'ndan Pepsi'ye Ceza
19/03/2008 - TÜ-MER'in AVM Raporu Ses getirdi
15/03/2008 - tüketici kanunu değişiyor
13/03/2008 - Telekom’un peşini bırakmıyoruz
12/03/2008 - ucuz etin yahnisi yavan olur
11/03/2008 - jest değil hak istiyoruz
05/03/2008 - bilgisayar alırken mağdur olmayın
22/02/2008 - bankalar neden çok kâr ediyor?
19/02/2008 - GSM firmaları müşterilerine "ayıp" ediyor
17/02/2008 - TÜ-MER uyardı, Pepsi Özür diledi
16/02/2008 - TÜ-MER’den Danimarka tüketicisine çağrı
13/02/2008 - TÜ-MER: BUNUN ADI AYIRIMCILIK
11/02/2008 - internet -ATM dolandırıcılığına karşı dikkat
09/02/2008 - internette alışveriş yaparken mağdur olmayın!
05/02/2008 - Türk insanı kobay olarak kullanılamaz
04/02/2008 - Projeye start verildi
31/01/2008 - Av. Hüsnü TUNAnın yanındayız
30/01/2008 - banka kartı kullanıcısı tüketiciler Dikkat!
29/01/2008 - Telekom; Hakem Heyetlerini tanımıyor mu?
18/01/2008 - Turkcell'den Mektup Var
17/01/2008 - Elektronik sigaralar iade edilebilir.
12/01/2008 - Cepteki reklamlar "yeter" dedirtti
15/12/2007 - alışveriş merkezleri raporu açıklandı
06/12/2007 - Telekom, tüketici hakkının farkına vardı
06/12/2007 - Kredi kartın mı var, derdin var!
04/12/2007 - TÜ-MER: Bankanın bahanesi kalmadı
30/11/2007 - TÜ-MER Yeni yerine taşındı.
28/11/2007 - bankalar birliğinden antidemokratik heyet
14/11/2007 - Alışveriş merkezleri mercek altında
10/11/2007 - Telekom, grevi tüketiciye fatura edemez
25/10/2007 - İndirimli satışlara yeni düzenleme
18/10/2007 - tüketici haklarının takipçisiyiz
11/10/2007 - İstanbul'daki su zammına TÜ-MER'den tepki
10/10/2007 - Çalınan çantadan mağaza sorumlu
03/10/2007 - Tüketicinin tazminat zaferi
26/09/2007 - Kampanya izdihamına TÜMER tepkisi
19/09/2007 - Haksız kira artışının faturası vatandaşa
12/09/2007 - Tüketiciye eziyet çektirmeyin
04/09/2007 - Şarbona karşı; bilinçli tüketici
18/08/2007 - Çin malı oyuncaklar toplatılıyor
10/08/2007 - Şap hastalığına karşı dikkat
06/08/2007 - Bakanlık ruhsatlı suların listesini açıkladı
06/08/2007 - Şirket, arızalı otoyu geri almak zorunda
01/08/2007 - su denetimleri arttırılsın
29/07/2007 - standart dışı satanlar teşhir edilsin
03/07/2007 - Susuzluk felaket olmasın
03/07/2007 - klima tüketiciyi terletiyor
26/06/2007 - Tüketiciler seçim beyannamelerini inceliyor
13/06/2007 - Ayıplı çıkan mala kredi veren banka sorumlu
11/06/2007 - TÜ-MER: Türk Telekom tehditkar
07/06/2007 - K.D.V. İndirimi Gizli Zam Olmasın !
06/06/2007 - ADSL'de tüketiciyi yanıltma iddiası
02/06/2007 - Tüketiciler siyasi partileri uyarıyor
01/06/2007 - Kapıdan satıcılar nasıl dolandırıyor?
23/05/2007 - Tüketici Örgütlerinin Ortak Basın Açıklaması
18/05/2007 - Kredi kartında tüketici zaferi
27/04/2007 - Ekranlardaki çirkinliğin dozu artıyor
25/04/2007 - Vatandaşa yarışma oyunu
18/04/2007 - Kantinlerde kola ve cips satışına kısıtlama
13/04/2007 - TÜ-MER'e teşekkür plaketi
13/04/2007 - Kart aidatında Genel Müdürlük engeli
29/03/2007 - Sanal Banka Mağdurlarına Müjde
19/03/2007 - TÜ-MER’den yurt genelinde 10 temsilcilik
18/03/2007 - Hamburger, Kola Girmesin Okula!
15/03/2007 - 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü
14/03/2007 - TÜ-MER Ailesi Bir Arada
02/03/2007 - Okul Kantinleri için sefer tası hareketi
20/02/2007 - Beyaz eşya alırken dikkat etmeniz gereken 10
09/02/2007 - bankaların kart bedeline tarihi bir karar
28/01/2007 - tüketici hakkını arıyor
25/01/2007 - bankalar promosyon bedellerini tahsil ediyor
24/01/2007 - her an kapınızı çalabilir
23/01/2007 - otobüslerde cep telefonu karmaşası
15/01/2007 - TV NET'te Tüketici Saati devam ediyor
12/01/2007 - Mağazalar istediği gibi indiremeyecek
28/12/2006 - Kapıdan satışların yerine cep şikâtyeleri
22/12/2006 - Tüketici kazandı, Telekom kaybetti!
20/12/2006 - Kurbanlık hayvan alırken dikkat!
09/12/2006 - Tüketicinin talebi önemlidir
05/12/2006 - İnternette Smile ADSL kaosu
05/12/2006 - Hatalı BMW'yi değiştirmenin adı 'jest' oldu
30/11/2006 - Kartzedenin zaferi
27/11/2006 - Gazlı içecekler sağlığa zararlı mı?
21/11/2006 - Tüketiciler mahkemeye gidecek
21/11/2006 - Dikkat! Yarışma değil, para tuzağı
21/11/2006 - Sözde yarışma programları kaldırılsın
01/11/2006 - Reklamı yanıltıcı olan ürünler Ayıplıdır
19/10/2006 - Tüketici Saati ATR Televizyonunda
18/10/2006 - Fransa'yı "Boykota Devam" çağrısı
29/09/2006 - McDonald's ve Burger King'e dava
29/09/2006 - Türkçe kılavuzu olmayan firmaya ceza
31/08/2006 - TÜ-MER, ATR Televizyonun konuğu oldu
28/08/2006 - Elektrik kesen şirket, tazminat ödeyecek
14/08/2006 - ATM’lerdeki gizli komisyona dikkat
08/08/2006 - Klonlu telefon, ayıplı maldır.
31/07/2006 - ORTADOĞU’DAKİ SORUN İSRAİL SORUNUDUR
17/07/2006 - TÜ-MER'in ısrarlı takibi sonuç verdi
17/07/2006 - Tatilci, otellerden dertli
07/07/2006 - Döviz Gider Zammı Kalır
05/07/2006 - tüketicinin sabrı taşıyor
17/06/2006 - Kredi kartında faiz artışının sırrı
07/06/2006 - Bakan hakkında suç duyurusu
30/05/2006 - Acı itiraf: zehirli ürün yediriyorlar
21/05/2006 - Huzurumuz ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur
04/05/2006 - Zehirli varilleriniz sizin olsun!
03/05/2006 - ‘Fatura Ödeme Merkezi’ halkı dolandırdı
12/04/2006 - Kartta Ali Cengiz oyunu
09/04/2006 - TÜ-MER Kongresi Sonuçlandı
15/03/2006 - Dünya Tüketiciler Günü Kutlandı
14/03/2006 - Sonsayfa.com'dan Tüketici Köşesi
06/03/2006 - Kartzedelere uyarı: 60 günü beklemeyin
02/03/2006 - İhtarnameler TÜ-MER’den
01/03/2006 - Kredi Kartları Yasası Yürürlükte
26/02/2006 - Okul ve Camilere baz istasyonu kurma yasağı
24/02/2006 - Kredi Kartları Yasası Çözüm olacak mı?
22/02/2006 - Kredi Kartları Vebalinin Altında Kalmayın
22/02/2006 - Reklam Kurulu'ndan Efes'e Ceza
20/02/2006 - Kredi kartları can almaya devam ediyor
14/02/2006 - Sevgililer Günü ÖZEL
05/02/2006 - Türkiye tüketicisi harekete geçiyor
02/02/2006 - TÜ-MER Boykota hazırlanıyor.
29/01/2006 - 4 bin şikâyet 200 bin ziyaretçi
29/01/2006 - İGDAŞ yakılmayan gazın ücretini tahsil ediyor
28/01/2006 - Tüketici Web-Tv çekimleri yapıldı.
23/01/2006 - OGS ve KGS'li araçların geçmesi çözüm olur mu
21/01/2006 - Sayın Pektaş Kamuoyunu yanıltmaktadır
11/01/2006 - Sivil toplumun baskısı sonuç getirdi
10/01/2006 - Tepki alan fatura ödeme merkezleri, çığ gibi
07/01/2006 - Gişeler kalkacak, trafik akacak
02/01/2006 - AB kriterlerine dolandırıcılar da uydu!
25/12/2005 - “tüketici web-tv” yayına başladı.
09/12/2005 - Cep-kriz masası kuruldu
04/12/2005 - Kayıtdışı Telefonlar, kayıt altına
04/12/2005 - TÜ-MER iç eğitim çalışmalarına başladı
30/11/2005 - Gıda Standardı tartışmaları devam ediyor
29/11/2005 - Kredi kartları yasası mecliste.
21/11/2005 - ST֒nün başkana tanıdığı krallık
16/11/2005 - Bilgilenmek evrensel tüketici hakkıdır
15/11/2005 - İTO'dan anlamlı toplantı
06/11/2005 - Belediye otobüsünde telefon kavgası boşuna
21/10/2005 - Ramazan'da tüketici hakları konuşuldu
09/10/2005 - TÜ-MER'e Teşekkür Plaketi
28/09/2005 - Krizin adı: Kredi Kartları
04/09/2005 - Bankalardan kefile gizli tuzak
17/08/2005 - Yargıtay kararları olumlu
16/08/2005 - Alışveriş merkezine tazminat cezası
07/08/2005 - Mağdur Tüketici Yalnız Değil
01/08/2005 - Tüketiyoruz Ama Bilinçsiz
31/07/2005 - Mağdur tüketiciye broşürle çağrı
24/07/2005 - Soyulan aracın zararını otoparkçı ödeyecek
19/07/2005 - Alo Şikayet Hattı
05/07/2005 - Haber1'den dev adım!
03/07/2005 - Tatil yerini beğenmeyen vazgeçebilecek
01/07/2005 - Sonsayfa.com'dan TÜ-MER'e Büyük Destek
29/06/2005 - TÜ-MER ses getirdi
26/06/2005 - Asgari Ödeme Tuzağı!
22/06/2005 - Çocuklara kumar tuzağı!..
19/06/2005 - TÜ-MER İnternette lider
19/06/2005 - Tüketiciden online şikayet dönemi
15/06/2005 - Reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?
08/06/2005 - Bize sinek vız gelir
31/05/2005 - Veliler bağışa zorlanmayacak
29/05/2005 - Bankalar tüketiciyi soyuyor!..
23/05/2005 - Festivalde TÜ-MER Standına Büyük İlgi
23/05/2005 - Pompalı soygun
18/05/2005 - TRT' de tüketici hakları konuşuldu
15/05/2005 - Tatiliniz zehir olmasın
09/05/2005 - Fatura kuyruğuna korsan çözüm
20/04/2005 - TÜ-MER Yeni Stratejiler Belirliyor
10/04/2005 - 1 YTL’lik cep vergisine tepki.
01/04/2005 - TÜ-MER Anadoluya Seslendi
22/03/2005 - TÜ-MER’e “Tüketici Oscarı”
16/03/2005 - Dünya Tüketiciler Günü Kutlandı.
07/03/2005 - TÜ-MER 1 Yaşında.
22/02/2005 - TÜ-MER'i 6 Mart heyecanı sardı...
16/01/2005 - e-tüketici ve e-dilekçe rekora koşuyor.
04/01/2005 - Bilgilen Kampanyasının Tanıtımı Yapıldı
02/01/2005 - Hak Aramayan Kimse Kalmayacak
07/12/2004 - İletişimde Tehlike Çanları Çalıyor
26/11/2004 - Tüketicilerin Donkişot'ları Akistanbul'da
12/11/2004 - Etiketsiz Firmadan Alışveriş Yapmayın
05/11/2004 - TÜ-MER, Kanal 6 İftar Saati'inin Konuğu Oldu
02/11/2004 - Zorunlu Bağış Çileden Çıkartıyor
10/10/2004 - Marmara FM'de Tümer Rüzgarı Esti
27/09/2004 - Tüketici Mahkemeleri Levent'de Hizmete Girdi
15/08/2004 - TÜ-MER Beyoğlu Savcılığı'nda İfade Verdi
01/08/2004 - Tüketici Hakları Merkezi Moral FM'deydi
09/07/2004 - Peugeot Mağdurları Buluştu
08/07/2004 - Telekom (zamlı) indirim yaptı.
07/07/2004 - E-Tüketici hayata geçti.
15/06/2004 - Sivil toplum istedi, mahkeme kuruldu…
20/05/2004 - Etiketinde “Transgenik ürün” yazılsın.
07/05/2004 - Geciken adalet, adalet değildir!
10/04/2004 - “muhtelif ilavenin” peşini bırakmıyoruz.
18/03/2004 - müstehcenlik meşrulaştırılıyor mu?
11/03/2004 - “bayrak ve afiş yarışına hayır…”
16/02/2004 - İGDAŞ’ın yetki verdiği firmalar, yetkilerini
09/02/2004 - Konutlar için garanti belgesi zorunluluğu
03/02/2004 - Ayıplı hizmetin bedeli iade edilsin.
30/01/2004 - Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Kuruldu


Alışveriş Merkezleri Raporu'nu Tablo olarak görmek için tıklayınız...
(Not : Dosya indirme süresi bağlantı hızınıza göre değişiklik gösterebilir.)

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TASARISI TASLAĞI için Tıklayıntıklayınız...
Yıllık Kart Aidatı Online Dilekçe'si için tıklayınız...
Yıllık Kart Aidatı Emsal Kararı için tıklayınız. (1)
Yıllık Kart Aidatı Emsal Kararı için tıklayınız. (2)
Tüm videoları izlemek için tıklayınız...
TÜKETİCİ WEB-TV Pirinç Boykotu - NTV ve STV Ana Haber

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/tumerorg/public_html/sag.php on line 179
Diğer tüm basın açıklamalarını görmek için tıklayınız...


TÜ-MER / TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ

E-Mail:tuketici@tuketicimerkezi.org
www.tumer.org
www.tuketicimerkezi.org

LÜTFEN DİKKAT: Basın Mensupları, derneğimizle irtibata geçmek için burayı tıklayınız.

TÜ-MER Ailesine Üye Olmak İster misiniz?
Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER'e üye olmak için buraya tıklayarak bilgisayarınıza indireceğiniz Word dosyasını bize ulaştırabilirsiniz. Ayryca derneğimizin tüzüğüne ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüketicinin Sesi


Tatilde bari mağdur edilmeyelim.
Bayram Çiğdem www.haberkenti.com

 
 
   
 
TÜ-MER / TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ
İstanbul Cad. Taşkınlar İş Merkezi No:3 Kat:5 Dörtyol Meydanı Esenler / İSTANBUL
TEL: (212) 611.10.00 - FAX: (212) 568.04.12       tuketici@tuketicimerkezi.org
 
eXTReMe Tracker