>Anasayfa -> BASIN ODASI> Tüketici Kanunu - TÜ-MER TEMSİLCİLİKLERİ
Şikayetinize uygun dilekçe örneği için e-dilekçe Projesini tıklayınız. Tüketici Mahkemelerine hitaben hazırlanan dilekçe örneklerini bilgisayarlarına indirebilirsiniz. TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ İÇİN TIKLAYIN.
TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ İÇİN TIKLAYIN.
Sizden gelen şikayetlerden her hafta birini seçip sitemizde yayınlıyoruz. Haftanın şikayetini görmek için tıklayınız.
Mağdur Tüketici Yalnız DeğilTüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) bünyesinde hizmet vermekte olan “Alo Şikayet Hattı” ile bir yılını dolduran “e-dilekçe” - “e-tüketici” projelerine yapılan başvuruları değerlendiren Tüketici Hakları Merkezi Genel Başkan Vekili Fatih DİNLER; “e-tüketici” ye yapılan çok sayıdaki başvuru ve e-dilekçeden faydalandığını tahmin ettiğimiz 50 bin tüketici hak arama mücadelesinde olumlu sinyaller vermektedir. Bu rakamlar hakkını arayan tüketicinin arttığının açık bir göstergesidir” dedi

Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkan vekili Fatih Dinler’ in konuyla ilgili açıklaması aşağıdadır.

İnternet kullanıcısı tüketicilerden gelen şikayet ve önerileri hızlı, pratik ve ücretsiz çözümlemek amacıyla, geçtiğimiz yıl hizmete giren ve ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyan “e-tüketici ” projesine bu güne kadar toplam 2137 şikayet gelmiştir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından “Tüketici Hakları Hizmet Ödülü” layık görülen projeye müracaat eden tüketici, şikayetin mahiyetine göre zaman zaman 10 dakika gibi çok kısa bir sürede yanıt alabilmiştir.

E-tüketici projesi uygulaması sırasında tüketicilerin şikayet ve taleplerini dilekçeye yansıtmakta sıkıntılar yaşadığı, bir dilekçede genel olarak hangi hususların bulunması gerektiğinin bilinemediği ve bunun sonucunda da tüketicinin hak arama mücadelesinden vazgeçerek yetkili mercilere müracaat edemediklerinin ortaya çıkması üzerine “hak arayamayan kimse kalmayacak” sloganı ile www.tumer.org isimli internet sitemizde ücretsiz olarak yayınladığımız ve kullanımı son derece pratik olan dilekçelerden bu güne kadar 50 bin tüketicinin yararlandığını tahmin etmekteyiz.

Ayrıca derneğimiz bünyesinde hafta içi 09:30- 17:30 saatleri arasında hizmet vermekte olan, biri profesyonel olmak üzere hukukçu ve tüketici hakları uzmanı gönüllüler tarafından hayata geçirilen (0212) 611 10 00 nolu “Alo Şikayet Hattı”na henüz faaliyete geçeli 1 aylık bir süre olmasına rağmen haftalık ortalama 70 tüketici başvuruda bulunmaktadır.

“e-tüketici” Projesi ve “Alo Şikayet Hattı”na gelen şikayetleri genel olarak değerlendirdiğimizde tüketicilerin en fazla Ayıplı Mal ve Ayıplı Hizmetlerden şikayet ettikleri anlaşılmaktadır.

Beyaz eşya ve mobilya sektörü Ayıplı Mal satın aldığı gerekçesi ile tüketicilerin şikayetlerine maruz kalan sektörlerin başında gelmektedir. Yine tüketicilerin çoğunlukla talep ettiği Otomotiv ve iletişim sektöründen satın alınan ayıplı mallarda üst sıralarda yer almaktadır.

Ayıplı Hizmet aldığı gerekçesi ile derneğimize müracaatta bulunan tüketicilerin başta İletişim Sektörü olmak üzere bilişim, otomotiv, ulaşım, taşımacılık ve sağlık hizmetlerinin verildiği sektörlerden mağdur olduğu gözlenmektedir.

Ülkemiz de uygulanması henüz yeni olan ve tüketicinin güven konusunda tereddütler taşıdığı mesafeli satışlardan “internet üzerinden yapılan satışlar” tüketicinin yoğun şikayetlerine konu olmaktadır. Alışveriş sırasında kredi kartı kullanılırken kart bilgilerinin internet ortamında ilgili firmaya verilmesi, yapılan satışlarda ilgili firmaların güvenli ortamı yeterince sağlayamaması, bu satışlarda cayma hakkı kullanımının tüketiciler tarafından yeteri kadar bilinmemesi, satın alınan mal ve hizmet sonrasında yetkili kişi ile yüz yüze irtibatın kurulamaması, satın alınan mal veya hizmetin ayıplı çıkması durumunda iadenin zorlaştırılması bu tür satışlara olan güvenin hissedilir derecede azalmasına sebep olduğu anlaşılmaktadır.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda yapılan değişiklikler ile Kamusal Hizmetlerin yasa kapsamına alınmasının olumlu sonuçlarını tüketicilerin başvurularından görmekteyiz. İletişim, ulaşım elektrik, su, doğalgaz vb. kamusal hizmetlerden mağdur olduğu gerekçesi ile derneğimize müracaat eden tüketicilere uygun dilekçe örnekleri verilerek, Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri’ne müracaat etmeleri sağlanmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda bankacılık sektöründe özellikle bu sektörün sağladığı kredi kartlarında yaşanan sorunlar için üretilen geçici çözümler tüketicilerin mağduriyetinin giderilmesi için yeterli gelmemiştir. Kredi kartı mağdurlarının sayısının geçtiğimiz yıllara oranla ,1.5 kat daha artmasının sebeplerinin başında; bilinçsiz kart kullanımı, yüksek faizler ve hesap ekstresinde yer alan “ asgari ödeme tutarı “ olduğunu görmekteyiz. Derneğimiz ileride yaşanabilecek toplumsal sorunların önüne geçmek amacıyla bu konuda bir çözüm önerisinde bulunmuştur. Kredi kartlarında yaşanan mağduriyetlerin yüzde 80’ inin “asgari ödeme tutarı”ndan kaynaklandığını göz önüne alırsak, BDDK tarafından hazırlanan “Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu Tasarısı Taslağı”nda asgari ödeme tutarının kaldırılması ile ilgili maddenin eklenmesi için yaptığımız çağrıyı tekrar yineliyoruz.

Özellikle yaz aylarında tüketicilerin şikayetlerine maruz kalan Turizm Sektörü de ayıplı hizmet sıralamasında önemli oranda yer almaktadır. Turizm sektöründen gelen ayıplı hizmet şikayetlerine genel olarak baktığımızda sözleşmelerin bir suretinin tüketiciye verilmediği, vaat edilen hizmetlerin aksatıldığı, sorunlar karşısında yetkililerin ilgisiz kaldığı ayrıca tüketicilerin yeterli delil toplayamadığı için mağduriyetlerini ispat edemediği görülmektedir.

Satış sonrası servis hizmetlerinde yaşanan tüketici şikayetlerinin başında cep telefonu sektörünün geldiğini görmekteyiz. Tüketiciler çoğunlukla, garanti kapsamında arızalanan cep telefonları için yasal tamir süresi olan 30 günün aşıldığı, yedek parça yetersizliği, ayıplı olan malın değişim şartları gerçekleşmesine rağmen bu hakkın tüketiciye kullandırılmadığı ve servis hizmeti sonrası aynı arızanın devam ettiği konusunda şikayetlerde bulunmaktadır.

Mal veya Hizmet satın almak isteyen tüketiciler için hazırlanan standart sözleşmelerin tek taraflı ve haksız şartlar içerdiği konusunda çok sayıda tüketici derneğimize başvurmaktadır. Özellikle hizmet ve mal alımı sırasında hazırlanan ve içeriğinde “hiçbir hak ve sorumluluk iddia edemezsiniz“ ibaresinin bulunduğu sözleşmeler tüketiciyi mağdur etmektedir. TÜ-MER Hukuk Komitesi tarafından hazırlanmış olan “sözleşmedeki haksız şartlar ile ilgili dilekçe örneği” derneğimize müracaat eden tüketicilere sağlanarak mağduriyetlerinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır.

Kapıdan satışlarda tüketicilerin mağdur edilmemesi için yapılan düzenlemelerde bu satışlardaki şikayetleri önlemede yetersiz kalmıştır. Kapıdan satış sözleşmelerinin tarih ve imzasını tüketicinin kendi el yazısı ile atma zorunluluğu getirilmiş olmasına rağmen art niyetli firmaların bu maddeye uymadığı görülmektedir. Tüketicilere sözleşme tarihi sonrası noter aracılığı ile yada iadeli taahhütlü cayma hakkının kullandırılmaması da bu alandaki şikayetlerin diğer bir kısmını oluşturmaktadır. Bu nedenle kapıdan satış sonrası derneğimize gelen başvurulara verilen cevaplar da 7 günlük süre göz önüne alınarak internet sitemizden cayma bildirim belgesi ücretsiz sunulmuştur.

Tüketicilerden gelen tüm başvurular kişisel bilgilerle birlikte titizlikle muhafaza edilmekte, özellikle e-tüketiciye gelen şikayetler elektronik ortamda sürekli güncel tutulmaktadır. Bugüne kadar başvuruda bulunan tüketicilerimizden ücret ve üyelik talebinde bulunmayan derneğimiz TÜ-MER bu ilkesini devam ettirerek çalışmalarını hızlandırma gayretinde olacaktır.

Fatih DİNLER
Genel Başkan Vekili

AYIPLI MAL

Firma Adet
VESTEL 14
PEUGEOT 12
SIEMENS 11
TEKNOSA 9
NOKIA 9
NİKE 9
CARREFOUR 8
AYAKKABI DÜNYASI 8
ARÇELİK 8
BOSCH 7
***

AYIPLI HİZMET

Firma Adet
TURKCELL 17
TEKNO SA 17
TELSİM 9
CARREFOUR 9
MNG KARGO 8
DIGITURK 8
VESTEL 7
EVKUR 5
ADİDAS 5
OPEL 4
***

SERVİS HİZMETLERİ

Firma Adet
KVK 22
AVEA 11
GENPA 6
BAŞARI 5
DİGİTAL PLATFORM. 4
ARÇELİK 3
HAWLETT PACKARD 3
HUNDAİ 3
SONY TÜRKİYE 3
TOSHİBA 3
***

KAMUSAL HİZMETLER

FİRMA Adet
TÜRK TELEKOM AŞ. 21
TEDAŞ 6
TCDD 2
ASKİ 2
KREDİ YURTLAR KURUMU 2
İETT 2
PTT 2
ANKARA B.ŞEHİR BLD 1
ANTALYA B.ŞEHİR BLD 1
İGDAŞ 1
***

MESAFELİ SATIŞLAR

Firma Adet
HEPSİBURDA.COM 18
BASCUDA.COM 8
WWW.SİBERSTORE.COM 8
ESTORE.COM 4
DİYETMAX.NET 4
MYNET.COM 4
BİLETİX.COM 4
GİTTİGİDİYOR.COM 3
ACIKALAN.COM 3
UCUZLUKMERKEZİ.COM 2
***

BANKACILIK VE KREDİ KARTLARI

Firma Adet
YAPIKREDİBANKASI 15
İŞBANKASI 10
CİTİBANK 10
GARANTİ BANKASİ 9
AKBANK 6
İHLAS FİNANS 6
VAKIFLAR BANKASI 5
DENİZBANK A.Ş. 5
FİNANSBANK 4
OYAK BANK 2
***

SÖZLEŞMEDEKİ HAKSIZ ŞARTLAR

AKBANK 4
İŞ BANKASI 4
İNTERLANG DİL KURSU 2
CINE5 2
AXA OYAK SİGORTA 2
AVEA 2
YAPI KREDİ SİGORTA 1
WALL STREET İNSTITUE DİL KURSU 1
SPORTS INTERNATİONAL 1
BATI SİGORTA 1
***

PAKET TUR

Firma Adet
ASYA TUR 6
ANI TUR 4
ETS 4
JOLLYTUR 2
DENGE TUR 2
ASTARTE TOURISM 1
KATERA TURİZM 1
OLİMPİA TURİZİM 1
RİCH TRAVEL 1
DİĞER 1
TOPLAM 23
***

DEVRE TATİL VE MÜLK

Firma Adet
CLUB PRESTİGE 4
DEDEMAN CLUB 2
İHLAS HOLDİNG 2
BALPA İNŞ. 1
PETROKENT TURİZM A.Ş. 1
DİĞER -
***

KAPIDAN SATIŞLAR

Firma
AKIN HALI
AKPA
ANADOLU TİC.
ASPA DAĞITIM
AYPA YAYINCILI
BAHAR
CEBI TICARET
DİYETMAX
DOĞAN EMEKLİLİK
DOĞRUSAN
FAKERLER
FAN-SET
FIRAT PAZARLAMA
GRUP BİLGE
GÜLER
GÜNDEM
GÜNEŞ DAY TÜKETİM
İHLAS
KARADENİZ TİCARET
KOÇAK
MERT YAYINCILIK
TOPLAM 97

Listenin Tamamını Görmek için Tıklayınız http://www.tuketicimerkezi.org/test/ilkonfirma.doc


Bu haber 5.469 kez okundu...19/12/2008 - Tüketici Örgütleri Federasyonu Kuruldu
02/12/2008 - ADSL için telefon mecburiyetine son
13/11/2008 - Tüketici Örgütlerinden doğalgaz zam’ ına dava
10/11/2008 - TÜ-MER Sağlıkla oynayan katildir
07/11/2008 - modern tefecilerden kontör kredisi!
04/11/2008 - tüketici örgütlerinden ortak açıklama
01/11/2008 - Sabit ücrete karşı yasal düzenleme şart
21/10/2008 - Cipslere sağlığa zararlı ibaresi yazılmadır
16/10/2008 - TELSİM’in “borcum bitsin”i bir aldatmaca mı?
04/10/2008 - Uluslararası panel sona erdi
23/09/2008 - Tüketiciler bilgilendirilmelidir
20/09/2008 - Komisyon çalışmalarını sürdüryor
17/09/2008 - Yavaş indirim yapan istasyondan alma
03/09/2008 - Van ve Nevşehir’de suç duyurusu
22/08/2008 - Milyonlarca çocuğu bekleyen tehlike
02/08/2008 - Paran Kadar Harca Kartın Esiri Olma
22/07/2008 - İzmir tüketicisinden suç duyurusu
07/07/2008 - Kot taşlama atölyelerine dair
07/07/2008 - Ortak Akıl Hareketi'ne TÜ-MER den Destek
30/05/2008 - Tüketiciye aba altından sopa
28/05/2008 - AB Projesi Değerlendirme Toplantısı yapıldı
28/04/2008 - Geçmiş kart aidatına da iade kararı
15/04/2008 - Vurguncuyu ihbar et!
11/04/2008 - vurgunculara fırsat vermeyelim
08/04/2008 - tüketici kanunu değişikliğine sahip çıkalım
05/04/2008 - Genel Başkan, ATV'nin konuğu oldu
03/04/2008 - Reklam Kurulu'ndan Pepsi'ye Ceza
19/03/2008 - TÜ-MER'in AVM Raporu Ses getirdi
15/03/2008 - tüketici kanunu değişiyor
13/03/2008 - Telekom’un peşini bırakmıyoruz
12/03/2008 - ucuz etin yahnisi yavan olur
11/03/2008 - jest değil hak istiyoruz
05/03/2008 - bilgisayar alırken mağdur olmayın
22/02/2008 - bankalar neden çok kâr ediyor?
19/02/2008 - GSM firmaları müşterilerine "ayıp" ediyor
17/02/2008 - TÜ-MER uyardı, Pepsi Özür diledi
16/02/2008 - TÜ-MER’den Danimarka tüketicisine çağrı
13/02/2008 - TÜ-MER: BUNUN ADI AYIRIMCILIK
11/02/2008 - internet -ATM dolandırıcılığına karşı dikkat
09/02/2008 - internette alışveriş yaparken mağdur olmayın!
05/02/2008 - Türk insanı kobay olarak kullanılamaz
04/02/2008 - Projeye start verildi
31/01/2008 - Av. Hüsnü TUNAnın yanındayız
30/01/2008 - banka kartı kullanıcısı tüketiciler Dikkat!
29/01/2008 - Telekom; Hakem Heyetlerini tanımıyor mu?
18/01/2008 - Turkcell'den Mektup Var
17/01/2008 - Elektronik sigaralar iade edilebilir.
12/01/2008 - Cepteki reklamlar "yeter" dedirtti
15/12/2007 - alışveriş merkezleri raporu açıklandı
06/12/2007 - Telekom, tüketici hakkının farkına vardı
06/12/2007 - Kredi kartın mı var, derdin var!
04/12/2007 - TÜ-MER: Bankanın bahanesi kalmadı
30/11/2007 - TÜ-MER Yeni yerine taşındı.
28/11/2007 - bankalar birliğinden antidemokratik heyet
14/11/2007 - Alışveriş merkezleri mercek altında
10/11/2007 - Telekom, grevi tüketiciye fatura edemez
25/10/2007 - İndirimli satışlara yeni düzenleme
18/10/2007 - tüketici haklarının takipçisiyiz
11/10/2007 - İstanbul'daki su zammına TÜ-MER'den tepki
10/10/2007 - Çalınan çantadan mağaza sorumlu
03/10/2007 - Tüketicinin tazminat zaferi
26/09/2007 - Kampanya izdihamına TÜMER tepkisi
19/09/2007 - Haksız kira artışının faturası vatandaşa
12/09/2007 - Tüketiciye eziyet çektirmeyin
04/09/2007 - Şarbona karşı; bilinçli tüketici
18/08/2007 - Çin malı oyuncaklar toplatılıyor
10/08/2007 - Şap hastalığına karşı dikkat
06/08/2007 - Bakanlık ruhsatlı suların listesini açıkladı
06/08/2007 - Şirket, arızalı otoyu geri almak zorunda
01/08/2007 - su denetimleri arttırılsın
29/07/2007 - standart dışı satanlar teşhir edilsin
03/07/2007 - Susuzluk felaket olmasın
03/07/2007 - klima tüketiciyi terletiyor
26/06/2007 - Tüketiciler seçim beyannamelerini inceliyor
13/06/2007 - Ayıplı çıkan mala kredi veren banka sorumlu
11/06/2007 - TÜ-MER: Türk Telekom tehditkar
07/06/2007 - K.D.V. İndirimi Gizli Zam Olmasın !
06/06/2007 - ADSL'de tüketiciyi yanıltma iddiası
02/06/2007 - Tüketiciler siyasi partileri uyarıyor
01/06/2007 - Kapıdan satıcılar nasıl dolandırıyor?
23/05/2007 - Tüketici Örgütlerinin Ortak Basın Açıklaması
18/05/2007 - Kredi kartında tüketici zaferi
27/04/2007 - Ekranlardaki çirkinliğin dozu artıyor
25/04/2007 - Vatandaşa yarışma oyunu
18/04/2007 - Kantinlerde kola ve cips satışına kısıtlama
13/04/2007 - TÜ-MER'e teşekkür plaketi
13/04/2007 - Kart aidatında Genel Müdürlük engeli
29/03/2007 - Sanal Banka Mağdurlarına Müjde
19/03/2007 - TÜ-MER’den yurt genelinde 10 temsilcilik
18/03/2007 - Hamburger, Kola Girmesin Okula!
15/03/2007 - 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü
14/03/2007 - TÜ-MER Ailesi Bir Arada
02/03/2007 - Okul Kantinleri için sefer tası hareketi
20/02/2007 - Beyaz eşya alırken dikkat etmeniz gereken 10
09/02/2007 - bankaların kart bedeline tarihi bir karar
28/01/2007 - tüketici hakkını arıyor
25/01/2007 - bankalar promosyon bedellerini tahsil ediyor
24/01/2007 - her an kapınızı çalabilir
23/01/2007 - otobüslerde cep telefonu karmaşası
15/01/2007 - TV NET'te Tüketici Saati devam ediyor
12/01/2007 - Mağazalar istediği gibi indiremeyecek
28/12/2006 - Kapıdan satışların yerine cep şikâtyeleri
22/12/2006 - Tüketici kazandı, Telekom kaybetti!
20/12/2006 - Kurbanlık hayvan alırken dikkat!
09/12/2006 - Tüketicinin talebi önemlidir
05/12/2006 - İnternette Smile ADSL kaosu
05/12/2006 - Hatalı BMW'yi değiştirmenin adı 'jest' oldu
30/11/2006 - Kartzedenin zaferi
27/11/2006 - Gazlı içecekler sağlığa zararlı mı?
21/11/2006 - Tüketiciler mahkemeye gidecek
21/11/2006 - Dikkat! Yarışma değil, para tuzağı
21/11/2006 - Sözde yarışma programları kaldırılsın
01/11/2006 - Reklamı yanıltıcı olan ürünler Ayıplıdır
19/10/2006 - Tüketici Saati ATR Televizyonunda
18/10/2006 - Fransa'yı "Boykota Devam" çağrısı
29/09/2006 - McDonald's ve Burger King'e dava
29/09/2006 - Türkçe kılavuzu olmayan firmaya ceza
31/08/2006 - TÜ-MER, ATR Televizyonun konuğu oldu
28/08/2006 - Elektrik kesen şirket, tazminat ödeyecek
14/08/2006 - ATM’lerdeki gizli komisyona dikkat
08/08/2006 - Klonlu telefon, ayıplı maldır.
31/07/2006 - ORTADOĞU’DAKİ SORUN İSRAİL SORUNUDUR
17/07/2006 - TÜ-MER'in ısrarlı takibi sonuç verdi
17/07/2006 - Tatilci, otellerden dertli
07/07/2006 - Döviz Gider Zammı Kalır
05/07/2006 - tüketicinin sabrı taşıyor
17/06/2006 - Kredi kartında faiz artışının sırrı
07/06/2006 - Bakan hakkında suç duyurusu
30/05/2006 - Acı itiraf: zehirli ürün yediriyorlar
21/05/2006 - Huzurumuz ile oynamaya kimsenin hakkı yoktur
04/05/2006 - Zehirli varilleriniz sizin olsun!
03/05/2006 - ‘Fatura Ödeme Merkezi’ halkı dolandırdı
12/04/2006 - Kartta Ali Cengiz oyunu
09/04/2006 - TÜ-MER Kongresi Sonuçlandı
15/03/2006 - Dünya Tüketiciler Günü Kutlandı
14/03/2006 - Sonsayfa.com'dan Tüketici Köşesi
06/03/2006 - Kartzedelere uyarı: 60 günü beklemeyin
02/03/2006 - İhtarnameler TÜ-MER’den
01/03/2006 - Kredi Kartları Yasası Yürürlükte
26/02/2006 - Okul ve Camilere baz istasyonu kurma yasağı
24/02/2006 - Kredi Kartları Yasası Çözüm olacak mı?
22/02/2006 - Kredi Kartları Vebalinin Altında Kalmayın
22/02/2006 - Reklam Kurulu'ndan Efes'e Ceza
20/02/2006 - Kredi kartları can almaya devam ediyor
14/02/2006 - Sevgililer Günü ÖZEL
05/02/2006 - Türkiye tüketicisi harekete geçiyor
02/02/2006 - TÜ-MER Boykota hazırlanıyor.
29/01/2006 - 4 bin şikâyet 200 bin ziyaretçi
29/01/2006 - İGDAŞ yakılmayan gazın ücretini tahsil ediyor
28/01/2006 - Tüketici Web-Tv çekimleri yapıldı.
23/01/2006 - OGS ve KGS'li araçların geçmesi çözüm olur mu
21/01/2006 - Sayın Pektaş Kamuoyunu yanıltmaktadır
11/01/2006 - Sivil toplumun baskısı sonuç getirdi
10/01/2006 - Tepki alan fatura ödeme merkezleri, çığ gibi
07/01/2006 - Gişeler kalkacak, trafik akacak
02/01/2006 - AB kriterlerine dolandırıcılar da uydu!
25/12/2005 - “tüketici web-tv” yayına başladı.
09/12/2005 - Cep-kriz masası kuruldu
04/12/2005 - Kayıtdışı Telefonlar, kayıt altına
04/12/2005 - TÜ-MER iç eğitim çalışmalarına başladı
30/11/2005 - Gıda Standardı tartışmaları devam ediyor
29/11/2005 - Kredi kartları yasası mecliste.
21/11/2005 - ST֒nün başkana tanıdığı krallık
16/11/2005 - Bilgilenmek evrensel tüketici hakkıdır
15/11/2005 - İTO'dan anlamlı toplantı
06/11/2005 - Belediye otobüsünde telefon kavgası boşuna
21/10/2005 - Ramazan'da tüketici hakları konuşuldu
09/10/2005 - TÜ-MER'e Teşekkür Plaketi
28/09/2005 - Krizin adı: Kredi Kartları
04/09/2005 - Bankalardan kefile gizli tuzak
17/08/2005 - Yargıtay kararları olumlu
16/08/2005 - Alışveriş merkezine tazminat cezası
07/08/2005 - Mağdur Tüketici Yalnız Değil
01/08/2005 - Tüketiyoruz Ama Bilinçsiz
31/07/2005 - Mağdur tüketiciye broşürle çağrı
24/07/2005 - Soyulan aracın zararını otoparkçı ödeyecek
19/07/2005 - Alo Şikayet Hattı
05/07/2005 - Haber1'den dev adım!
03/07/2005 - Tatil yerini beğenmeyen vazgeçebilecek
01/07/2005 - Sonsayfa.com'dan TÜ-MER'e Büyük Destek
29/06/2005 - TÜ-MER ses getirdi
26/06/2005 - Asgari Ödeme Tuzağı!
22/06/2005 - Çocuklara kumar tuzağı!..
19/06/2005 - TÜ-MER İnternette lider
19/06/2005 - Tüketiciden online şikayet dönemi
15/06/2005 - Reklamlar çocukları nasıl etkiliyor?
08/06/2005 - Bize sinek vız gelir
31/05/2005 - Veliler bağışa zorlanmayacak
29/05/2005 - Bankalar tüketiciyi soyuyor!..
23/05/2005 - Festivalde TÜ-MER Standına Büyük İlgi
23/05/2005 - Pompalı soygun
18/05/2005 - TRT' de tüketici hakları konuşuldu
15/05/2005 - Tatiliniz zehir olmasın
09/05/2005 - Fatura kuyruğuna korsan çözüm
20/04/2005 - TÜ-MER Yeni Stratejiler Belirliyor
10/04/2005 - 1 YTL’lik cep vergisine tepki.
01/04/2005 - TÜ-MER Anadoluya Seslendi
22/03/2005 - TÜ-MER’e “Tüketici Oscarı”
16/03/2005 - Dünya Tüketiciler Günü Kutlandı.
07/03/2005 - TÜ-MER 1 Yaşında.
22/02/2005 - TÜ-MER'i 6 Mart heyecanı sardı...
16/01/2005 - e-tüketici ve e-dilekçe rekora koşuyor.
04/01/2005 - Bilgilen Kampanyasının Tanıtımı Yapıldı
02/01/2005 - Hak Aramayan Kimse Kalmayacak
07/12/2004 - İletişimde Tehlike Çanları Çalıyor
26/11/2004 - Tüketicilerin Donkişot'ları Akistanbul'da
12/11/2004 - Etiketsiz Firmadan Alışveriş Yapmayın
05/11/2004 - TÜ-MER, Kanal 6 İftar Saati'inin Konuğu Oldu
02/11/2004 - Zorunlu Bağış Çileden Çıkartıyor
10/10/2004 - Marmara FM'de Tümer Rüzgarı Esti
27/09/2004 - Tüketici Mahkemeleri Levent'de Hizmete Girdi
15/08/2004 - TÜ-MER Beyoğlu Savcılığı'nda İfade Verdi
01/08/2004 - Tüketici Hakları Merkezi Moral FM'deydi
09/07/2004 - Peugeot Mağdurları Buluştu
08/07/2004 - Telekom (zamlı) indirim yaptı.
07/07/2004 - E-Tüketici hayata geçti.
15/06/2004 - Sivil toplum istedi, mahkeme kuruldu…
20/05/2004 - Etiketinde “Transgenik ürün” yazılsın.
07/05/2004 - Geciken adalet, adalet değildir!
10/04/2004 - “muhtelif ilavenin” peşini bırakmıyoruz.
18/03/2004 - müstehcenlik meşrulaştırılıyor mu?
11/03/2004 - “bayrak ve afiş yarışına hayır…”
16/02/2004 - İGDAŞ’ın yetki verdiği firmalar, yetkilerini
09/02/2004 - Konutlar için garanti belgesi zorunluluğu
03/02/2004 - Ayıplı hizmetin bedeli iade edilsin.
30/01/2004 - Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER Kuruldu


Alışveriş Merkezleri Raporu'nu Tablo olarak görmek için tıklayınız...
(Not : Dosya indirme süresi bağlantı hızınıza göre değişiklik gösterebilir.)

TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TASARISI TASLAĞI için Tıklayıntıklayınız...
Yıllık Kart Aidatı Online Dilekçe'si için tıklayınız...
Yıllık Kart Aidatı Emsal Kararı için tıklayınız. (1)
Yıllık Kart Aidatı Emsal Kararı için tıklayınız. (2)
Tüm videoları izlemek için tıklayınız...
TÜKETİCİ WEB-TV Pirinç Boykotu - NTV ve STV Ana Haber

Warning: mysql_fetch_array() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/tumerorg/public_html/sag.php on line 179
Diğer tüm basın açıklamalarını görmek için tıklayınız...


TÜ-MER / TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ

E-Mail:tuketici@tuketicimerkezi.org
www.tumer.org
www.tuketicimerkezi.org

LÜTFEN DİKKAT: Basın Mensupları, derneğimizle irtibata geçmek için burayı tıklayınız.

TÜ-MER Ailesine Üye Olmak İster misiniz?
Tüketici Hakları Merkezi TÜ-MER'e üye olmak için buraya tıklayarak bilgisayarınıza indireceğiniz Word dosyasını bize ulaştırabilirsiniz. Ayryca derneğimizin tüzüğüne ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüketicinin Sesi


Tatilde bari mağdur edilmeyelim.
Bayram Çiğdem www.haberkenti.com

 
 
   
 
TÜ-MER / TÜKETİCİ HAKLARI MERKEZİ
İstanbul Cad. Taşkınlar İş Merkezi No:3 Kat:5 Dörtyol Meydanı Esenler / İSTANBUL
TEL: (212) 611.10.00 - FAX: (212) 568.04.12       tuketici@tuketicimerkezi.org
 
eXTReMe Tracker